W dniu 4 maja na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie, o godz. 10:00 odbył się uroczysty apel z okazji dnia Dnia Strażaka, który jest międzynarodowym świętem strażaków.

Dzisiejsze obchody święta strażaków miały jednak charakter symboliczny ze względu na panującą sytuację sanitarno-epidemiologiczną, uroczystość odbyła się w ograniczonej formie, dostosowanej do zaleceń sanitarnych, dbając o bezpieczeństwo zdrowotne uczestników. W uroczystościach, udział wzięli jedynie funkcjonariusze pełniący służbę w podziale bojowym, funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni będący w tym szczególnym dniu w pracy. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie st.bryg. Paweł Pupek, odczytał życzenia przesłane od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka, Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosława Wendt. Złożył również wszystkim strażakom życzenia i gratulacje oraz podziękował za kolejny rok ciężkiej pracy na rzecz szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej.

W następnej kolejności odczytane zostały jedynie wyciągi z rozkazów o nadaniu wyższych stopni służbowych oraz z postanowień o przyznaniu odznaczeń i wyróżnień.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Strażaka kolneńscy strażacy otrzymali:
– 3 awanse w korpusie oficerskim,
– 1 awans na pierwszy stopień oficerski,
– 3 awanse w korpusie aspiranckim,
– 4 awanse w korpusie podoficerskim.

Odznaczono również jednego funkcjonariusza srebrną odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, wyróżniono jednego funkcjonariusza nagrodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz jednego funkcjonariusza nagrodą Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Opracowanie: bryg. Tomasz Sielawa, KP PSP Kolno