18 lutego 2019 r. około godziny 7:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kolnie wpłynęła informacja, że na drodze krajowej nr 61 w miejscowości Świdry –Dobrzyce, doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Z informacji otrzymanych z tzw. „formatki” wynikało, iż jedna osoba znajduje się w konstrukcji uszkodzonej kabiny jednego z pojazdów. Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przeprowadzeniu ewakuacji kierowcy znajdującego się w pojeździe, a następnie przekazaniu go będącemu na miejscu zdarzenia zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego. Drugi z kierowców nie odniósł żadnych widocznych obrażeń, jednak po przebadaniu został zabrany do szpitala w celu wykonania  badań diagnostycznych. Dalsze działania JOP polegały na odłączeniu akumulatorów oraz ograniczeniu wycieku paliwa z pojazdów do czego użyto specjalistycznego sprzętu dostarczonego przez zastęp ratownictwa chemicznego z JRG Łomża.
W działaniach uczestniczyły: trzy zastępy z JRG Kolno, jeden zastęp z JRG Łomża, jeden zastęp z OSP KSRG Grabowo oraz dwa zastępy z OSP KSRG Stawiski.

Tego samego dnia około godziny 23 kolneńscy strażacy otrzymali informację o pożarze domu drewnianego w miejscowości Rupin, gm Kolno. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów ochrony przeciwpożarowej, stwierdzono że pożarem objęty jest cały budynek mieszkalny, a cały dach wraz więźbą dachową uległ zawaleniu do środka budynku. Właściciel, zamieszkujący samotnie, samodzielnie opuścił budynek przed przyjazdem straży. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych, podaniu czterech prądów gaśniczych wody na palący się budynek, zabezpieczeniu i oznakowaniu taśmą ostrzegawczą leżących na ziemi linii energetycznych, które uległy nadpaleniu w wyniku rozwiniętego pożaru oraz oświetleniu terenu akcji. W trakcie dogaszenia pożaru korzystano z kamery termowizyjnej. W wyniku pożaru spaleniu budynek mieszkalny wraz wyposażeniem.
W działaniach uczestniczyły dwa zastępy z JRG Kolno, OSP KSRg Czerwone, OSP KSRG Lachowo, OSP Kolno oraz OSP Wykowo.

Następne zdarzenie miało miejsce w dniu dzisiejszym tj. 19 lutego około 6:30.Do SK KP w Kolnie wpłynęła informacja, że na drodze krajowej nr 63 przed miejscowością Rogienice Wielkie (jadąc od strony Kolna) samochód osobowy uderzył w drzewo i jedna z osób jest zakleszczona w pojeździe. Do zdarzenia zostały zadysponowane 2 zastępy z JRG Kolno oraz po jednym zastępie z OSP KSRG Mały Płock i OSP KSRG Kąty.
W wyniku zdarzenia dwie osoby ranne zostały zabrane do szpitala, a jedna osoba poniosła śmierć na miejscu. Działania zastępów polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, zakręceniu zaworu butli od instalacji LPG.
W obu przypadkach w trakcie prowadzonych czynności dochodzeniowo-śledczych prowadzonych pod nadzorem prokuratury drogi krajowe były zblokowane. Przyczyny i okoliczności zdarzeń wyjaśniają funkcjonariusze kolneńskiej Policji.

Opracowanie : mł. bryg. Tomasz Sielawa, KP PSP Kolno
Zdjęcia: archiwum, KP PSP Kolno